Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Günümüzde yüz estetiğinden bahsederken, agiz ve diş estetiği  konusunu hesaba katmamak artık mümkün degildir. Düzgün ve parlak bir gülümseme, toplum içinde sagliklı, hijyenine dikkat eden ve çekici bir kisi konumu kazandırır.

Dişlerin düzgünlügü kadar diş eti estetigi de önemlidir. Periodontoloji bu konuda yardimci olur. Estetik tedavilerdeki amaç kisinin yasina, cinsiyetine ve yüz sekline en uygun diş estetigini tespit edipi, en uygun tedavileri uygulamaktir.

Ortodontik, periodontolojik, protez, diş beyazlatma ve konservatif tedavi yöntemleri vakaya göre tek olarak ya da birkaçi birden estetik diş hekimliginde devreye girebilir.
‘Laminate’ uygulamalari estetik diş hekimliginde önemli bir yer tutar; Bu uygulamalarin amaci dişlerde minimum madde kaybi ile veya hiç madde kaybi olmadan dişlerin ön yüzüne ince bir estetik materyalin yerlestirilmesi ile maksimum estetigi sagamaktir.

Porselen laminateler:

Kirilmalara karsi direnci ve estetik özelligi artirilmis, çok doku dostu olan porselenlerin (empress I – II ) ince bir tabaka halinde hazirlanarak, dişlerin ön yüzeyine yapistirilma islemi ile uygulanirlar. Dişlerin ön yüzeyinde çok az bir asindirma yapilmasi yeterli olmaktadir. Çok basarili ve uzun ömürlü sonuçlar alinir.

Kompozit laminateler:

Bir gün içerisinde bitirilebilen, estetik özelligi artirilmis isinla sertlesen kompozit materyallerinin dişlerin ön yüzeyine uygulanmasi ile yapilan laminatelerdir. Çogu zaman dişlerde hiç asindirma yapmaya gerek kalmaz. Dayanikliklari ve ömürleri porselenler kadar fazla olmamakla beraber, 3-5 sene agizda problemsiz olarak kalabilirler ve çok daha ekonomiktirler.

By Diş Dr. Posted in Genel