Cam fiber köprü

Amaç: Bu araştırmanın amacı, 2 değişik formdaki cam fiber ile güçlendirilmiş iki değişik protez kaide rezininin su emilim ve çözünürlük değerlerinin tespit edilmesi ve birbiriyle kıyaslanmasıdır. Materyal ve Metod : Araştırmada ısıyla ve kendi kendine sertleşen protez kaide rezinleri cam fiber sistemi ile güçlendirilerek su emilim ve çözünürlük değerleri tespit edilmiştir. Bu amaçla her gruptan 5 adet olmak üzere toplam 30 adet örnek, 15 mm. çapında ve 2 mm. kalınlığında hazırlanmıştır. Su emilim ve çözünürlüğü testlerinin uygulanması, ISO 1567’ye uygun olarak yapılmıştır. Elde edilen tüm değerler mg/mm3 olarak hesaplanmış ve test sonuçlarının istatistiksel analizleri 2 yönlü varyans analizi kullanılarak tespit edilmiştir. Gruplar arası farklılıkların saptanması amacıyla post-hoc Tukey HSD testi uygulanmıştır.
Bulgular: Su emilimi testi sonucunda, akril tipi ve iki değişik formdaki cam fiber ile güçlendirme arasında bir etkileşim olmadığı (p=0.563) ve cam fiber ile güçlendirmenin su emilimine bir etkisi olmadığı (p=0.373) tespit edilmiştir. Su çözünürlüğü testi sonuçları ise, akril tipi ve 2 değişik formdaki güçlendirme arasında etkileşim olduğunu (p=0.024) ve devamlı uzun formdaki cam fiber kullanımının su çözünürlüğünü anlamlı şekilde arttırdığını (p=0.008) göstermektedir.
Sonuç: Sonuç olarak, araştırma sonuçlarımız, ISO 1567’de bildirilen değerlerle uyumludur ve cam fiberlerin güçlendirme amacıyla, protez kaide rezinleri ile kullanımı uygundur.

Anahtar Kelimeler: Kaide rezini, Cam fiber ile güçlendirme,Su emilimi, Su çözünürlüğü

Yorum Yazabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s