cam fiber

CAM FİBER KÖPRÜ

Cam fiber Köprü Yapımı

cam fiber diş1. Bir diş ipi yardımı ile gereken fiber miktarını tespit ediniz. Ölçüm mesafesini dişlerin uzak kenarlarından itibaren başlatmaya dikkat ediniz. DİKKAT! Ürün ışık ile sertleştiğinden bu işlemleri kuvvetli ışık altında yapmamaya özen gösteriniz.

2. Yeterli miktarda everStick C&B fiberi keskin bir makas ile içerisinde bulunduğu silikon parça ile birlikte kesiniz. Gövde bölümünde kavisli bir altyapı meydana getirebilmek için ölçtüğünüz uzunluktan bir miktar daha fazla kesebilirsiniz.

3. Diş yüzeylerini asit ile pürüzlendirip bonding uyguladıktan sonra, tüm yüzeyler, kaviteler, andırkatlar, vb.ye ince bir tabaka akışkan kompozit (flow) uygulayınız. DİKKAT! Bu aşamada ışık ile sertleştirmeyiniz.

4.-5. Fiberleri diş yüzeyine yerleştirip iyice adapte etmek için bastırınız. Bunun için yumuşak seffaf silikon malzemeyi kullanabilirsiniz. Her diş üzerinden minimum 3-5 saniye süre ile silikon parçayı yerinden kaldırmadan ışık ile sertleştiriniz. Alternatif olarak splintleme işlemindekine benzer biçimde fiberin geri kalan kısmını ışından korumak şartıyla her bir diş yüzeyine fiberi bir el aleti ile ayrı ayrı adapte edebilir, her bir dişi minimum 3-5 saniye ışık ile sertleştirebilirsiniz.

6. Gingival embrasürlerin kompozit ile kapanmasını engellemek için arayüz boşluklarına tahta veya plastik kama uygulayınız. Fiber ile kompozit arasında daha iyi bir adaptasyon elde etmek için fiber yüzeyinin tamamının akışkan kompozit ile ince bir tabaka halinde örtüldügünden emin olunuz. Gövde kısmının yapımı üç sekilde gerçekleştirilebilir:

A. Hastanın kendi dişi üzerinde bir girinti hazırlayıp simante edebilirsiniz.

B. Plastik bir diş üzerinde bir girinti hazırlayıp simante edebilirsiniz.

C. Tabakalar halinde akışkan veya normal kompozit kullanarak gövde hazırlayabilirsiniz.

7. Son olarak tüm restorasyonu her üyeye çeşitli açılardan 40 saniye süre ile ışık uygulamak suretiyle tamamlayabilirsiniz.

Cam Fiber Sistemini Geliştiren Prof. Pekka Vallittu Türkiye’ye Geldi
Türkiye yetkili distribütörü olduğumuz Benzersiz Stick Tech Cam Fiber güçlendirme teknolojisini icat eden Prof. Pekka Vallittu, 16-18 Eylül 2004 tarihinde Kuşadası’nda düzenlenen uluslararası EPA Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldı ve Hollanda Groningen Üniversitesi’nden ve Dünyanın dört bir köşesinden gelen katılımcılara fiber uygulamaları ile ilgili bir pratik uygulama kursu verdi.Bu kurs ile Türkiyede kullandığımız yöntemlerin dünya standartları üzerinde olduğunu gördük ve gururlandık.

Prof. Pekka kursunda cam fiber diş köprüsü ve yapımı hakkında benzersiz bilgiler sundu. bu yeni yöntemden faylanmak için muayene olabilirsiniz. 02126616979